Kontakt och frågor

Alla utbildningsfrågor: studieinfo.edu@su.se
Studie- och yrkesvägledarprogrammet: marie.beckeman@edu.su.se
Yrkeslärarprogrammet - Studiegång mot vård och omsorg: hanna.licke@edu.su.se
Yrkeslärarprogrammet - Allmän studiegång: jolina.ekholm@edu.su.se
Pedagogik, PAO-programmet, Digitala medier: ian.henshaw@edu.su.se
Masterprogram och fristående kurser på avancerad nivå: marcus.bigert@edu.su.se
Lärarstudenter: susanne.wickman@edu.su.semarcus.bigert@edu.su.se;
stephanie.lisak@edu.su.se

Utbildningsadministratörer

Marie Beckeman

Rum: 1412 (plan 4)
Tfn: 08-1207 6716
E-post: marie.beckeman@edu.su.se

Administrerar kurser inom:

  • Studie- och yrkesvägledarprogrammet (SYV)

Fristående kurser på grundnivå:

  • Att hantera konflikter i arbetslivet (grund nivå)

  • Kommunikation, ledarskap och hälsa

  • Projekt och projektorganisation

  • Det professionella samtalet I-II

  • Vägledning i ett mångkulturellt samhälle

Marcus Bigert

Rum: 2408 (plan 4)
Tfn: 08-163 153
E-post: marcus.bigert@edu.su.se

Administrerar kurser på avancerad nivå:

  • Fristående kurser på avancerad nivå

  • Kurser inom Masterprogram i personal, arbete och organisation, 120 hp (ges tillsammans med annan institution)

  • Masterprogram i pedagogik, 120 hp

Administrerar kurser inom lärarprogrammen:

  • Skolan i samhället UCG32K (Grundlärare F-3 och 4-6)

  • Skolan i samhället UCG33K och UCG34K (Ämneslärare Historia samt Språk)

Christina Edelbring

Rum: 2608 (plan 6)
Tfn: 08-16 3650
E-post: christina.edelbring@edu.su.se

Administrerar:

  • Forskarutbildning

Jolina Ekholm

Rum: 1406 (plan 4)
Tfn: 08-1207 6391
E-post: jolina.ekholm@edu.su.se

Administrerar:

  • Yrkeslärarprogrammet - Allmän studiegång

Ian Henshaw

Rum: 1412 (plan 4)
Tfn: 08-1207 6298
E-post:
ian.henshaw@edu.su.se

Administrerar:

  • Fristående kurser på grundnivå

  • Kandidatprogram i digitala medier

  • PAO

Nanna Hübinette

Rum: 2608 (plan 6)
Tfn: 08-1207 6295
E-post: nanna.hubinette@edu.su.se

Administrerar:

  • Forskarutbildning

  • Kandidatprogram i pedagogik och folkhälsovetenskap

Hanna Licke

Rum: 2406 (plan 4)
Tfn: 08-16 3062
E-post: hanna.licke@edu.su.se

Administrerar: 

  • Yrkeslärarprogrammet - Studiegång mot vård och omsorg

  • Administrerar VFU för Yrkeslärarprogrammet allmän/ vård och omsorg

Stephanie Lisak

Rum 2408 (plan 4)
Tfn: 08-1207 6362
E-post: stephanie.lisak@edu.su.se

Administrerar kurser inom lärarprogrammen:

  • kurser inom VAL/ULV och KPU

Maria Nedvigo

Rum: 2408 (plan 4)
Tfn: 08-16 1064
E-post: maria.nedvigo@edu.su.se

Administrerar kurser inom lärarprogrammen:

  • Utbildningens historia och plats i samhället (UCG01K) för fritidshem

  • Skolan i samhället (UCG32K)

  • Skolan i samhället (UCG33K & UCG34K)

Emma West

Rum: 2502 (plan 5)
Tfn:
E-post: emma.west@edu.su.se

Administrerar:

  • Masterprogram i internationell och jämförande pedagogik

Susanne Wickman

Rum: 1416 (plan 4)
Tfn: 08-1207 6249
E-post: susanne.wickman@edu.su.se

Administrerar kurser inom lärarprogrammen:

  • Teorier om lärande och individens utveckling (DIG01K)

  • Utvärdering och utvecklingsarbete i undervisning och skola (UCG20K/UCA22K)

  • Självständigt arbete i didaktik (UDA10L, UDG28L)

  • Självständigt arbete i pedagogik (UC301P, UC200P)

  • KPU: Teorier om lärande och individens utveckling (DIG11K), Läroplansteori i betyg och bedömning (DIG02K), Utvärdering och utvecklingsarbete i undervisning och skola (UCA21K)