Universitetskonto

Universitetskonto

 

Universitetskonto och universitetskort

Universitetskontot är ingången till IT-tjänsterna vid Stockholms universitet. Du får tillgång till trådlöst nät, datorsalar, fillagring mm.

Universitetskontot består av ett användarnamn och lösenord som du kan använda för att logga in på ett antal tjänster vid Stockholms universitet. Universitetskortet fungerar som lånekort, utskrifts- och kopieringskort och gör det möjligt att använda bibliotekets e-resurser.

 

Bibliotekstjänster

Utnyttjande av bibliotekstjänsterna (OBS! inklusive e-resurserna) förutsätter att du har ett universitetskort (som även fungerar som vanligt lånekort på SUB), du kommer också åt bibliotekets databaser, e-tidskrifter och e-böcker, både inom och utanför campus.

 

Förlorat printomatkort/Universitetskort/bibliotekskort beställs genom (länk taget från serviceportalen):

kort

Beställ nytt kort

 

 

 

 
Bokmärk och dela Tipsa

SERVICEGRUPPEN
serviceEDU@edu.su.se

ADMINISTRATIV CHEF
Jenni Vuorenmaa
Tfn: 08-163764
E-post: jenni.vuorenmaa@edu.su.se

BITRÄDANDE ADMINISTRATIV CHEF
Camilla Eldeby
Tfn:
E-post: camilla.eldeby@edu.su.se

INSTITUTIONSSEKRETERARE
Eva Olsson
Tfn: 08-161089
E-post: eva.olsson@edu.su.se 

VAKTMÄSTARE
Christer Paulin
Tfn: 08-16 31 41
E-post: christer.paulin@edu.su.se

DATASYSTEMANSVARIG
Lena Vangelius
Tfn: 08-16 37 94
E-post: lena.vangelius@edu.su.se

Valeriu Zaharia
Tfn: 08-16 45 50
E-post: valeriu.zaharia@edu.su.se